RU  UA  EN

Неділя, 17 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

За пенсії в Україні не те що жити, а навіть померти не можна - нардеп "Слуги народу"

Проект держбюджету буде переглянутий

Проект держбюджету буде переглянутий Олександр Качура Фото: УНІАН

Народний депутат від партії "Слуга народа" ОЛЕКСАНДР КАЧУРА в ефірі Апостроф Live поділився думками про стратегічну програму реінтеграції Донбасу терміном на 25 років, яку готує уряд, та висловив свої думки щодо бюджету на 2021 рік, який розглядає Верховна Рада у першому читанні.

- Які у вас враження від виступу урядовців Резнікова та Шкарлета та від презентації про'кту реінтеграції Донбасу? Які перспективи вона має?

- На відміну від попередніх виступів, віцепрем’єр-міністр Резніков і т.в.о. міністра освіти Шкарлет, а також міністр фінансів Марченко були підготовлені. Вони відповідали на всі запитання, які звучали в залі. Тобто вони говорили по суті, а не, як кажуть, воду лили.

Мене, в принципі, влаштували відповіді на мої запитання. Така ж сама позиція у більшості колег.

Головне, щоб у нас діло не розходилося зі словами, щоби виконувалося все, про що ми домовляємося в стінах парламенту. Про це йшла мова під час виступів цих високопосадовців.

- Повернення умів і сердець за 20-25 років – це і є план "Б", про який казали?

- Пан Резніков сказав свою особисту думку з цього приводу. Дійсно, якщо казати про повноцінну реінтеграцію Донбасу - це дуже довгостроковий процес. Ми втратили дуже багато часу. Вже фактично шість років наші території знаходяться під окупацією. Змінилося ставлення тих громадян, які проживають на підконтрольних територіях, і до того, що відбувається в Україні, і до перебування цих територій в Україні. Тут треба проводити дуже велику інформаційну роботу.

- Пан Резніков закликав до мудрого рішення по законопроєкту про вибори. Як ви вважаєте, які там можуть бути альтернативи?

- Мною ще два місяці тому були зареєстровані зміни до постанови. Я ще тоді казав, що ми зробили велику помилку і фактично дали Російській Федерації козир в руки для того, щоб блокувався переговорний процес.

Я вважаю, що мудрим рішенням буде прийняття запропонованих мною змін до четвертого пункту. На жаль, ми вже вибори на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей провести не зможемо. Закінчилися строки, відведені для формування комісій та висування кандидатів. З об’єктивних причин, це реалізувати вже неможливо.

Але водночас ми можемо з постанови виключити всілякі політичні гасла. Я дуже підтримую пана Резнікова в тому, що постанова – це акт одноразової дії. Вона завершить свою дію в момент завершення виборів. Ми нічого не виграємо, якщо будуть якісь політичні гасла прописані в четвертому пункті постанови, а не буде посилання на Конвенцію ООН і ОБСЄ.

Читайте також: На Донбасі помирають не тільки наші хлопці, а й ті, хто воює проти нас - Леонід Кравчук

- Що стосується бюджету: сьогодні в Раді прозвучала така фраза, що це "бюджет смерті". Що ви думаєте з цього приводу?

- Це окремі маніпуляції політиків. "Бюджет смерті" – це мем, який придумали в партії "Голос". Сьогодні вони такі брошурки по столам розклали.

Зрозуміло, що є партія влади, а є опозиція. Опозиція завжди говорить про те, що це абсолютно неправильний бюджет, що все погано, що видатки збільшуються не в тому напрямку, в якому треба.

Єдине, в чому я однозначно погоджуюся з колегами з інших політичних фракцій, - треба проводити комунікацію перед тим, як вносити такі документи. З нами міністр фінансів не проводив комунікацію. Навіть з представниками партії, яка його призначила і делегувала.

По-друге, ми повинні значно збільшити видатки на медичний напрямок, тому що ми ще навіть не розуміємо, що буде з пандемією коронавірусу. Якщо у нас у Києві вже завантажено 75% ліжко-місць, буде важко спрогнозувати, що буде далі. Для цього потрібні кошти з державного бюджету: насамперед для того, щоб підтримувати українських медиків і їх забезпечення.

- Звучать закиди про дефіцит бюджету і дефіцит Пенсійного фонду, який становить 270 мільярдів гривень. Яке ваше ставлення до таких цифр?

- Я хотів би побачити, як буде покриватися цей дефіцит. Дійсно, ми маємо високий дефіцит держбюджету: згідно внутрішніх нормативів це близько 7%. Згідно нормативу МВФ, якщо дефіцит бюджету становить більше 4%, то наші кредитори можуть не видавати зовнішні запозичення.

Тому я б хотів почути відповідь, що ми будемо з цим робити. Я абсолютно впевнений, що бюджет ще буде змінений у стінах парламенту і суттєво змінений. У нас мають бути передбачені програмні кроки того, як цей бюджет покриватимуть. Це боротьба з контрабандою, нормальна робота Державної податкової служби, скрутки ПДВ, тощо.

Я, до речі, надав пропозицію керівнику митниці звернути увагу на те, як боролися з контрабандою в інших країнах. Якщо запровадити інноваційні рішення, такі як GPS-системи, наприклад, одразу можна збільшити доходи в держбюджет від 2 мільярдів доларів на рік. Таким був досвід Азербайджану: вони дали таку суму тільки за перший рік з моменту встановлення цих систем. Є досвід - нехай його вивчають.

Злагоджена робота потрібна для того, щоб збільшувалися надходження до державного бюджету. Ми могли б за рахунок цього збільшувати соціальні гарантії: це пенсії, прожитковий мінімум, який має становити не менше 40% від середньої зарплати.

Відповідний законопроєкт я раніше зареєстрував, але враховуючи дефіцит, зрозуміло, що не можна підняти прожитковий мінімум більше ніж на 15% у цьому році.

І якщо ми збільшуємо прожитковий мінімум, то треба привести пенсію у відповідність до нього. У нас розмір пенсії менше, ніж прожитковий мінімум. За ці гроші не те що жити не можна, за них не можна навіть померти.

- Ваше особисте ставлення до кошторису.

- Ми можемо проголосувати в стінах парламенту той документ, який сьогодні є, і взяти його винятково за основу з подальшими змінами.

Читайте також