Першу покупку за криптовалюту здійснили 14 років тому. У травні 2010 року американський програміст Ласло Хейніц придбав дві піци за 10 тисяч біткоїнів. Цей день вже став історичною подією. Але якщо говорити не про історію, а про сьогодення, наскільки поширеною є криптовалюта як платіжний засіб зараз? Про це читайте в матеріалі "Апострофа".
Криптоінвесторка та підприємиця Марина Тендітна розповіла, як за криптовалюту можна у 2024 році придбати нерухомість та навіть оплатити покупку під час шопінгу.
- Марино, ви підприємиця, займаєтеся нерухомістю, а з 2022 року ви ще й власниця криптобіржі. Чому саме крипта?
- Криптовалютою почала цікавитися ще з часів університету. Відкладала зарплату зі своїх робіт та підробітків, щоб купити біткоїн. Інтуїтивно вже тоді відчувала, що за криптою майбутнє та можливості фінансової незалежності.
А сьогодні криптовалюта є децентралізованою, прозорою та інклюзивною фінансовою системою. Технологія блокчейн, що лежить в її основі, забезпечує безпеку, незмінність і потенціал для демократизації доступу до фінансових ресурсів у всьому світі. І бачимо, що я не прогадала.
- Якщо раніше вивести крипту можна було лише через спеціальний обмінник або ж здійснити переказ Р2Р, то вже у 2024 році, в Україні зокрема, стали доступні криптовалютні картки. Що ви скажете про них?
- Я це особливо оцінила. Враховуючи досвід проживання за кордоном та мою любов до подорожей, криптовалютна картка – це моє спасіння. Уявіть, що вам не треба перед кожною поїздкою перевіряти, чи буде ваша банківська картка там працювати, з яким відсотком буде конвертуватися місцева валюта. Із криптою всі ці питання відпадають, і ви просто насолоджуєтеся відпочинком. На щастя, можливостей використовувати крипту у світі стає все більше – люди все ж прагнуть масадопшену.
- А яку карту краще обрати? Дайте поради.
- Тут вже тільки користувачу обирати, що зручніше юзати в повсякденному житті. Із криптокартками взагалі все дуже просто: картка прив’язується безпосередньо до вашого криптогаманця, стягує з нього гроші і автоматично конвертує все в потрібну валюту. При цьому ви розраховуєтеся нею як звичайною дебетовою карткою. Комісію за конвертацію платите дуже невелику або її й взагалі немає – залежить від емітента картки.
- Які взагалі можуть бути критерії відбору?
- Перше, це умови конвертації: яка комісія, чи сама конвертація автоматична чи треба вручну це все робити. Також маєте розуміти, де плануєте цю карту використовувати: зважайте, що не всі варіанти карток працюють в Європейській економічній зоні. Ну і звісно ж, перевіряйте репутацію емітента картки, наскільки він надійний та безпечний.
Але є компанії, цілі регіони, де можете розраховуватися напряму із криптогаманця. Наприклад, в Об’єднаних Арабських Еміратах. Там взагалі максимальна свобода. Саме в Еміратах я здійснила першу велику покупку криптою. Та й загалом можу заплатити коїнами за нерухомість, оренду авто та навіть оплачувати рахунки в деяких ресторанах чи магазинах одягу. Мені як жінці останнє найбільше подобається.
- Розкажіть про це більше. Які бренди можна купити за крипту?
- Багато люкс-брендів приймають оплату криптою: Gucci, Off-White, Balenciaga. Одяг із мас-маркету не виняток: у тому ж H&M можна оновити гардероб за криптовалюту. Фешн-індустрія не стоїть на місці, а також диджиталізується, щоб бути у тренді. Тому використовує можливості сучасних грошей дуже активно та із задоволенням.
Сьогодні купити сумку чи одяг за біткоїн не новина, та навіть купити машину чи квартиру – це вже стає буденністю. Хоча декілька років тому це було щось на межі з фантастикою.
Якщо в мене є можливість оплатити криптою, я розраховуюся нею. Просто тому, що це дуже зручно. Все ж не всі країни, не всі бізнеси поспішають приймати криптовалюти нарівні зі звичайними грошима…
- Чим для вас особисто крипта зручніша за звичайний розрахунок банківською карткою?
- Мене дуже виснажує традиційний банкінг. Особливо витрачання часу на бюрократію. Попри ці незручності, залишаються ліміти та величезні відсотки за послуги, особливо за міжнародні перекази. А порівняйте операції із криптою: швидкі перекази, без посередника, а тому вартість переказів мізерна. Плюс – децентралізованість. І ці переваги доступні ж не тільки для великих криптоінвесторів, а й для будь-якого користувача.
Звісно, я не повністю відмовилася від традиційних банківських послуг, хоча й тут шукаю більш зручні варіанти. Наприклад, надаю перевагу банкам Еміратів.
Але все ж велика частина моїх фінансів у крипті. Коли є криптогаманці, а тепер ще й з’явилися криптовалютні картки, то я взагалі не бачу сенсу витрачати час на те, щоб думати, як зробити черговий платіж. Краще цей час витратити на себе, свої інтереси, сім’ю, розвиток бізнесу. Тому попри великі кроки в масадопшені, я не розумію, чому деякі бізнеси ще зволікають, так повільно долучаються до процесу. Не бачу сенсу опиратися технологіям, використання яких ще й надасть вам перевагу над конкурентами.