RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Україна підтримує заклики коаліції до дії лише на словах

Нафтові компанії країни-агресора продовжують отримувати прибуток, постачаючи паливо на окуповані українські території.

Нафтові компанії країни-агресора продовжують отримувати прибуток, постачаючи паливо на окуповані українські території. Фото:

Не секрет, що нафтовий бізнес приносить російській військовій машині від 7 до 11 млрд доларів наддоходів за рахунок обходу санкцій.

«Зовнішньоекономічне об'єднання «Промсировинаімпорт», яке належить Міністерству енергетики Російської Федерації, стало монопольним постачальником палива на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей та Криму. Про це йшлося у розслідуванні видання liga.net, датованому ще 2017 роком, повідомляє «Апостроф».

Тоді журналісти дуже докладно розслідували обсяги постачання палива до ОРДЛО вказаною компанією.

«У 2016 році «Промсировинаімпорт» поставив до окупованих районів Донбасу понад 200 тис тонн бензину, дизельного палива та моторних масел на суму 116 млн доларів. Це становить 86% всіх поставок паливно-мастильних матеріалів в ОРДЛО та 100% всього моторного палива (крім зрідженого газу). У першому півріччі 2017 року «Промсировинаімпорт» поставив 93 тис тонн на суму 64 млн доларів», - йшлося у матеріалі.

Також вказувалося і на те, що «Промсировинаімпорт» постачав усі нафтопродукти для самопроголошених республік, купуючи їх у нафтопереробних заводів "Башнафти", що належать "Роснафті". І восени 2016 року РНБО внесла «Башнафту» до списку санкцій.

Фото https://www.liga.net/public/images/old/biz/8a9/8a91a4d6417482e28a825e9dbf87d671.jpg

Нові санкції

«Зовнішньоекономічне об'єднання «Промсировинаімпорт» у березні 2021 року теж потрапило до переліку санкцій РНБО, терміном дії на три роки.

24 червня цього року ці санкції продовжили Указом президента України ще на 10 років.

Особи поза санкціями

Водночас за злочинною діяльністю акціонерного товариства "Зовнішньоекономічне об'єднання "Промсировинаімпорт" стоять цілком конкретні приватні особи. Зокрема, генеральним директором підприємства є Михайло Силантьєв.

Але ні цього прізвища, ні прізвищ членів Ради Директорів «Промсировиниімпорту» у переліку санкцій РНБО України досі немає.

"Зовнішньоекономічне об'єднання "Промсировинаімпорт" та Андрія Догаєва (колишнього першого заступника Силантьєва) вдалося знайти в списках санкцій Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) федерального казначейства Міністерства фінансів США. У них вони потрапили в 2018 році як співучасники схеми поставки нафти з Сирії в Іран в обхід американських санкцій і як учасники фінансування терористичних організацій ХАМАС та «Хезболла», зазначається на офіційному сайті US Department of the Treasury.

Схема обходу санкцій, створена Силантьєвим

(підготовлена журналістами-розслідувачами з урахуванням даних Міністерства фінансів США)

Але навіть у цій ситуації Україна не ввела своїх власних санкцій щодо Силантьєва та його спільників, хоча приклад того ж російського мільярдера Романа Абрамовича та його Evraz PLC показує, що наша держава має практику дії за аналогією з санкційними рішеннями США.

Водночас, згідно з даними Єдиного реєстру судових рішень, на підставі ухвали Шевченківського районного суду міста Київ від 30.07.2024, СБ України розпочало розслідування проти Михайла Силантьєва та інших посадових осіб «підприємств ДУП «РК «Чорноморнафтогаз», АТ «ВО «Промсировинаімпорт» та інших дочірніх та підконтрольних їм компаній за фактами «передачі матеріальних ресурсів незаконним озброєним або воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або озброєним або воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або ведення господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, зокрема окупаційною адміністрацією держави-агресора». Дуже сподіваємося, що порушена кримінальна справа дійде до вироку.

Паливо йде

Поки росіянин Михайло Силантьєв в українських списках санкцій відсутній, відкриті в Росії дані про діяльність "Зовнішньоекономічного об'єднання "Промсировинаімпорт" вказують на незмінну фінансову успішність компанії, зокрема, за рахунок тимчасово окупованого українського Криму.

Так, з відкритих російських реєстрів вбачається, що «Промсировинаімпорт» має державні контракти, має стабільні доходи в мільярдному рублевому вираженні і має «Чорноморнафтогаз РК» своїм головним замовником.

Наскільки дієві в такому разі санкції проти "Зовнішньоекономічного об'єднання «Промсировинаімпорт» - питання, звичайно, риторичне. Але воно може і повинно мати конкретних адресатів, якщо припустити, що торгувати з самопроголошеною терористичною "владою" Л/ДНР та окупованим Кримом підприємству можуть допомагати конкретні іноземні фінансові установи.

За даними, що опинилися у розпорядженні редакції, фінансові операції на користь "Зовнішньоекономічного об'єднання «Промсировинаімпорт» могли проходити за участю банків та компаній з Об'єднаних Арабських Еміратів.

Так наприклад, виявилося, що власником нафтотрейдингової компанії OGCSHIPPINGFZ-LLC розташованої в ОАЕ є Алекс Халавінс (громадянин Латвії, (19 листопада 1981 р.н.)), який під керівництвом Михайла Силантьєва створив «тіньову» флотилію танкерів у складі танків : SAGAR VIOLET, FUGA BLUEMARINE, CAROLINE BEZENGI, BAY TREZOR. документа за підписом міністра оборони Ізраїлю Йоава Галанта.

На спроби Алекса Халавінса приховати реального бенефіціара (Михайла Силантьєва), зокрема, вказують дані про постійну зміну назви компанії та її директорів.

У зв'язку з цим до Emirates NBD Bank було направлено запит щодо дотримання міжнародних санкцій щодо заходів, що вживаються установою з метою недопущення сприяння фінансуванню тероризму. Про співпрацю з OGC SHIPPING FZ- LLC в Emirates NBD Bank по суті нічого не відповіли, пославшись на банківську таємницю. У той же час, там спробували запевнити, що твердо налаштовані на дотримання міжнародних санкцій.

«Emirates NBD твердо налаштований на боротьбу з фінансовими злочинами і відмиванням грошей, включаючи дотримання міжнародних санкцій, що застосовуються. Відповідно до застосовних нормативних актів у юрисдикціях, де працює банк, банк має політику, процедури та засоби контролю, що дозволяють банку відстежувати, виявляти, звітувати та зменшувати ці ризики. Банк тісно співпрацює з цими пріоритетами зі своїми регуляторними та правоохоронними органами в ОАЕ та інших юрисдикціях, а також зі своїми партнерами-кореспондентами. Банк не може надати жодних коментарів через нашу внутрішню політику та нормативні зобов'язання щодо збереження конфіденційності наших клієнтів», - відповіли в установі.

$7–11 млрд для підтримки російської військової машини через непрацюючі санкції

Як пише видання The Insider, одним з найбільших покупців російської нафти в обхід стелі виявився громадянин Латвії Олексій Халявін (Aleksejs Haļavins), з яким пов'язані три дубайські компанії: Black Pearl Energy Trading LLC, де він був власником і директором, і афілійовані з ній та OGC Shipping LLC та Conmar Maritime.

Олексій Халявін прямо пов'язаний із Михайлом Силантьєвим.

«У 2023 році перші дві компанії купили у «Сургутнафтогазу» близько 38 млн барелів «надпорогової» нафти за середньою ціною $82 за барель.

У січні–травні 2024 року за митними документами зафіксовано активність лише Black Pearl Energy Trading, яка купила в обхід санкцій понад 20,6 млн барелів нафти в середньому по $83,7 за барель», - пише The Insider.

У результаті лише «Сургутнефтегазу» дісталося приблизно на $1,4 млрд більше виручки, ніж було б належить у межах цінової стелі. Загальний річний додатковий дохід бюджету Росії від продажів нафти в обхід порога оцінюється в $7-11 млрд, вказують розслідувачі TheInsider.

Що далі?

У Верховній Раді відверто визнають, що санкції в Україні проти Росії та її основних джерел поповнення бюджету або не працюють зовсім, або працюють, але не так, як могли б. Не кажучи вже про те, що ряд найбільших російських нафтових підприємців у списках санкцій і зовсім відсутні. З останніх ініціатив парламентаріїв: перегляд закону про санкції щодо можливості їх застосування щодо не лише власників судів, а й самих судів. Також у Раді наполягають на необхідності запровадження нових санкцій щодо саме нафтових компаній.

За словами депутата Андрія Ніколаєнка, Україна насамперед має бути зацікавлена у введенні нових санкцій, тому що саме доходи від нафти, і насамперед державної корпорації "Роснефть", генерують до третини бюджету Росії, який дає можливість фінансувати війну.

"Тому ми маємо подати приклад. Білий Дім не хоче, нехай не вводить. Україна введе санкції, а далі нехай вони пояснюють, чому вони не вводять санкції і допомагають Росії з Іраном таким чином грати на світовому ринку", - каже політик.

Нагадаємо, що ініціативою щодо подання на розгляд РНБО пропозицій щодо запровадження санкцій щодо осіб та компаній наділені сьогодні в Україні Президент, ВРУ, КМУ, СБУ та НБУ.

Україна підтримала Політичний документ «Тіньовий флот»: заклик до дії», а дій ніхто ні Президент, ні ВРУ, ні КМУ, ні СБУ і ні НБУ не робить.

Але поки що ніхто з них ще не ініціював реальні дії для зупинення роботи «нафтової корпорації» Михайла Силантьєва та пов'язаних з ним компаній.

Великобританія, США, Ізраїль діють, а українська влада підтримує санкції лише на словах.

Читайте також