Група компаній «Глобино», один із найбільших виробників м’ясної продукції в Україні, опинилася в центрі розслідування СБУ. Слідство ведеться за частиною 1 статті 111-2 Кримінального кодексу України про співпрацю з державою-агресором. Причиною розслідування стали підозри щодо схем постачання ковбасної оболонки російського виробництва під виглядом латвійської продукції.
На цьому тлі непублічна постать власника компанії Олександра Кузьмінського викликає більше інтересу. Ми вирішили глибше розібратися, хто він і який шлях привів його до створення бізнес-імперії, що сьогодні опинилася у фокусі суспільної уваги.
Бізнес-імперія підприємця із Полтавщини
Олександр Кузьмінський почав свій бізнес у 1990-х роках із невеликого забійного цеху в Полтавській області. З роками ця ініціатива перетворилася на одну з найбільших груп компаній у м’ясопереробній галузі України. За даними YouControl, Кузьмінський є бенефіціаром девʼять компаній, серед яких, зокрема:
●ТОВ «Глобинський м’ясокомбінат»;
●ТОВ «Глобинський маслосирзавод»;
●ТОВ «Проектно-будівельне об'єднання „Дніпро“»;
●ТОВ «Глобино Агро».
У 2023 році компанія увійшла до топ-200 найбільших приватних компаній України в рейтингу Forbes, посівши 112-те місце. Виторг групи становив 8 млрд грн, а кількість працівників перевищує 3 500 осіб. Проте, попри фінансові успіхи, компанія неодноразово опинялася в центрі суперечливих історій, зокрема щодо її зв’язків із Росією.
Зв’язки з Росією: філіали, партнери, підприємства
У червні 2014 року, після анексії Криму, було засноване підприємство ООО «Глобино» у місті Сімферополь. Засновниками виступили представники «Глобино», а генеральним директором стала Марина Міхєєва, яка згодом обіймала посаду керівника більшості компаній групи в Україні.
Компанія припинила свою діяльність у серпні 2019 року, але сам факт її роботи в окупованому Криму ставить під сумнів позицію підприємства. Водночас, небажання відмовитись від російського ринку доволі очікуване, адже Олександр Кузьмінський ще у 2012 році публічно звертався до тодішнього прем’єр-міністра Миколи Азарова з проханням допомогти вийти на російський ринок.
Олександр Кузьмінський
Крім того, низка підприємств, афілійованих із «Глобино», має зв’язки з російськими бізнесменами. Так, фірми, що беруть участь у схемах постачання ковбасної оболонки, пов’язані з російськими структурами в Ростовській області.
«Альтернативний шлях»: езотерика і бізнес
У 2007 році в рамках групи компаній «Глобино» був відкритий український філіал російського центру «Альтернативний шлях». Засновник центру Марк Пальчик — вчений із Новосибірська, доктор фізико-математичних і психологічних наук, який навчає «бізнесу як духовному шляху».
За словами самого ж Кузьмінського, в рамках цієї програми проводились семінари для топ-менеджменту «Глобино» три-чотири рази на рік, із додатковими індивідуальними заняттями протягом кількох тижнів. Як зазначено на сайті центру, семінари про «квантовий шлях пізнання» спрямовані на «відслідковування та трансформацію» внутрішніх переживань за допомогою «енергетичних медитативних практик».
«Я намагався залучити до цього навчання своїх провідних співробітників, і мені це вдалося», — говорить Кузьмінський, коментуючи своє захоплення методиками «Альтернативного шляху».
Керівництво українським філіалом центру здійснювала вже згадана Марина Міхєєва, яка паралельно керувала кількома підприємствами «Глобино». Нині вона продовжує працювати в центрі, проводячи семінари в Росії.
Діяльність Олександра Кузьмінського та його компаній залишає більше запитань, ніж відповідей. Від роботи в окупованому Криму до зв’язків із російськими бізнесменами, а також залучення езотеричних практик у корпоративну культуру — ці факти формують неоднозначний портрет підприємця.