Україна вважає за доцільне скористатися так званою "іранською" моделлю у питанні санкцій щодо російського "Газпрому". За цим механізмом, російський природний газ йтиме в ЄС, а гроші за нього надходитимуть не в РФ, а на спеціальні депозитні рахунки у європейських банках.
Про таку пропозицію міжнародним партнерам розповів заступник глави Міністерства енергетики України Ярослав Демченков, пише Укрінформ.
За його словами, трубопровідне блакитне паливо з РФ зараз найбільш складно замістити, його частка в імпорті Євросоюзу - 40%. Тому було б доречно застосувати "іранську" модель. Вона передбачає збереження усіх коштів на спецрахунках, доки Росія не виконає умови.
Відтак, гроші не йтимуть в РФ та не будуть спрямовані на фінансування війни проти України.
Він переконаний, що не ЄС не зможе без енергоресурсів РФ, "російська енергетика помре без Європи", адже це - єдиний для неї великий ринок збуту. Без цього ринку їм доведеться зупинити та законсервувати родовища.
"Потім, коли вони стануть їх відновлювати, то буде втрачено 70% газових родовищ. Тому якщо Путін і вирішить зблефувати і зупинити постачання газу в Європу, то він просто зруйнує свою газову інфраструктуру", - переконаний посадовець.
Примітно, що ЄС може повністю відмовитися від скрапленого природного газу Росії, частка якої - 8%. Повне ембарго Євросоюзу на імпорт нестиме незначний ризик, адже дані обсяги замінять інші постачальники.
ЄС може повністю відмовитися від нафтопродуктів, поставки здійснюватимуть з Північної Америки та Азії. Зараз Європа імпортує близько 15% дизельного палива загального споживання з РФ.
Щодо сирої нафти, то потрібно дати більше сигналів виробникам, адже, якщо ринок побачить, що в ЄС серйозно ставлятьться до ембарго на сиру російську нафту, то виникне сильна конкуренція за заміну "квоти" та забезпечення довгострокових відносин, переконаний він.
На думку Демченкова, ембарго "має здійснюватися поступово - з припиненням морського імпорту сирої сировини з РФ та подальшим поступовим припиненням імпорту нафти через трубопровід протягом дев’яти місяців.
Як повідомлялося, санкції країн Заходу проти країни-терориста Росії вже негативно впливають на її економіку, викликаючи дефіцит товарів першої необхідності та швидке зростання цін.