На полях саміту НАТО у Вільнюсі країни G7 оголосили про створення міжнародної структури, яка відкриває шлях для довгострокових гарантій безпеки для України, щоб зміцнити її захист від Росії та стримати Москву від майбутньої агресії.
Про це інформує агентство Reuters.
У спільній декларації, до якої можуть приєднатися інші країни, Сполучені Штати, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія та Британія, а також Європейський Союз, заявили, що рамки охоплюють такі елементи, як сучасне передове військове обладнання, навчання, обмін розвідданими і кіберзахист.
Читайте також: Сьогодні все проясниться: в Держдепі повідомили, коли США можуть назвати терміни вступу України до НАТО
Натомість Україна пообіцяла покращити заходи управління, в тому числі шляхом судової та економічної реформ та підвищення прозорості.
Як, у свою чергу інформує видання Financial Times, у спільній декларації погоджено:
постачання "сучасної військової техніки на суходолі, у повітрі та морі", навчання українських сил, обмін розвідданими та допомога в кіберзахисті, що має допомогти Україні звільнити свою територію та модернізувати армію;
підтримка триватиме незалежно від політичних змін у західних столицях;
Україні обіцяють допомогти зі здійсненням реформ, які потрібні для майбутнього вступу до НАТО, зокрема судової реформи та впровадження цивільного контролю за збройними силами;
зобов'язання "надіслати запрошення" Україні приєднатися до Альянсу, коли "союзники погодяться і будуть виконані умови", а також зобов'язання збільшити програму навчання українських військових й сприяти розвитку промислової бази України.
Країнам, що не входять до G7, пропонується узгодити свої власні зобов'язання у сфері безпеки "сам на сам" з Україною.
Як зазначив глава Офісу президента Андрій Єрмак, погоджена країнами G7 спільна декларація підтримки України є важливим кроком до укладення системи двосторонніх безпекових угод між Києвом та окремими країнами-гарантами щодо гарантій безпеки для нашої держави.
Він вважає цей результат важливою перемогою України на шляху до НАТО, пояснивши, що сама декларація є рамковим загальним документом, а наступним кроком є укладення системи двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами, об’єднаних рамками багатосторонньої взаємодії.
Ключовою тезою Декларації є підтвердження того факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону. Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО, - написав Андрій Єрмак.
Гарантії безпеки включають у себе заходи з допомоги Україні у захисті себе та упередження нової агресії, зокрема постачання зброї, підтримку в розбудові ОПК, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки. Крім того, країни-гаранти допомагатимуть підвищенню стабільності української економіки й енергетики та надаватимуть технічну й фінансову допомогу.
Також вони включають заходи на випадок нової агресії, які передбачають негайні консультації, щоб забезпечити Україну всім необхідним для оборони в найкоротші терміни.
Окрім того, підтримка у притягненні РФ до відповідальності за агресію та кроки економічного та юридичного характеру, спрямовані на покарання Росії та збільшення її витрат на війну. Серед них: подальше посилення санкційного тиску, заморожування активів, створення механізмів стягнення репарацій та судове переслідування винних у злочинах проти України й українців згідно з нормами міжнародного права.
"Важливо, щоб до саміту НАТО у Вашингтоні 2024 року ми перемогли у війні і підписали гарантії безпеки для нашої держави. Вони діятимуть до моменту вступу в НАТО", - резюмував глава Офісу президента.
Раніше ми писали про те, що Байден зустрінеться із Зеленським у Вільнюсі.
- Вас може зацікавити:
Максимум – Рада: що Альянс готовий запропонувати своєму 33-му члену вже зараз
Шлях до НАТО стане коротшим: Кулеба повідомив про довгоочікуване рішення союзників