RU  UA

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90

Росія впроваджує нову стратегію впливу в світі, але є конкуренти – приватна розвідка США

Москва використовує енергоресурси в якості інструменту впливу

Москва використовує енергоресурси в якості інструменту впливу Фото: facebook.com/rosatom.ru

Використання експорту енергетичних ресурсів в якості інструменту геополітичного впливу для Росії не є чимось новим. Природний газ, як важіль впливу в Європі, є ключовим елементом гри Москви. Разом з тим, очікується, що попит на альтернативні джерела енергії в світі зростатиме. Однак атомні компанії Заходу та Азії не змогли отримати з цього зиску, оскільки поєднання ринкових сил (і високих капітальних витрат на атомні електростанції), політичні зміни і негативне ставлення суспільства стали причиною зниження попиту на атомну енергетику. Про це йдеться у звіті приватної американської розвідувально-аналітичної компанії Stratfor, який є в розпорядженні "Апострофа".

Тим не менш, Росія протягом останніх декількох років прагне розширити свою стратегію у сфері експорту атомних енергетичних ресурсів і отримати політичний вплив на світовій арені поза нафтогазовим сектором. Узгодження контрактів між Державною радою Єгипту і російською корпорацією "Росатом" на початку місяця, а також очікуваний візит президента Володимира Путіна в Каїр вивели цю стратегію на передній план.

Поки атомні енергетичні компанії з інших країн переживають важкі часи, Росія стала найбільшим гравцем на світовій арені. І оскільки "Росатом" належить державі, до нього не застосовуються ринкові правила, як до інших компаній. Сильний портфель замовлень "Росатому" підтримується привабливими умовами. Замість того, щоб зосередитися на передових ядерних або малих модульних реакторах, як це роблять західні лідери, Росія зробила ставку на комплексні рішення, включаючи ліквідацію відходів.

Проте домінуюча позиція Москви на світовій арені зовсім не безумовна і має свої обмеження. У той час, як Росія не піддається такому впливу з боку ринку, як інші великі гравці, вона обмежена своїм бюджетом і просто не може фінансувати всі свої проекти. Незабаром Пекін почне конкуренцію за частку на ринку, особливо в країнах, що розвиваються. Програми Китаю ще не існує в закінченому вигляді, але перехід Аргентини від РФ до Китаю згідно її останнього атомного проекту може вказувати на те, що конкуренція з Москвою набирає обертів

*Помітка: Територія АР Крим на карті показана як тимчасово окупована Росією територія України (на карті це погано видно).

Читайте також

І про погоду: як зростуть ціни в Україні у 2025 році

Інфляція в Україні у 2025 році становитиме 7-8%, якщо не буде непередбачених подій

Стриманий оптимізм і боязкі сподівання: економічний прогноз для України на 2025 рік

Економіка України у 2025 році буде стабільною завдяки підтримці союзників, але бурхливе зростання навряд чи можливе

Перша перемога у нас уже є: економічні підсумки України 2024 року

У 2024 році українська економіка, незважаючи на ослабленість війною, виглядає здоровішою, ніж російська