Днями нардепи прийняли закон, згідно з яким діти з окупованих територій і "сірої зони" зможуть вступати до вишів вільної України без здачі ЗНО - тільки іспити. Ця законодавча ініціатива моментально розколола не тільки парламент, а й українське суспільство, мовляв, місце проживання абітурієнта не повинно бути причиною для надання будь-яких пільг під час вступу. Тим часом новий закон не на жарт стривожив окупаційні адміністрації Л/ДНР: на час вступної кампанії терористи "запечатали" пункти пропуску зі свого боку і навіть придумали фейки, тільки б утримати абітурієнтів у "республіках". Як йде боротьба за студентів між Україною і "русским миром", і в якому стані так звана вища освіта в окупації, розбирався "Апостроф".
Грошей немає
Після окупації всі великі виші Донбасу змінили прописку і перебралися на підконтрольну територію, а їх нелегітимні двійники залишилися працювати в ОРДЛО.
"Більш того, вони залишилися на тій матеріальній базі, яка створювалася Україною всі ці роки, тому вони ще й непогано влаштувалися", - розповідає "Апострофу" донеччанин у Мінській ТКГ Сергій Гармаш.
Головна проблема вишів в ОРДЛО - катастрофічний брак абітурієнтів.
"На п'ять тисяч випускників, які в цьому році закінчили школу, у нас у вищій освіті було передбачено близько восьми тисяч бюджетних місць. Тобто у нас конкурсу (при вступі до вишів) немає", - скаржився ватажок луганських бойовиків Леонід Пасічник.
Не краща ситуація і в ДНР.
"Тут і бюджетників жорсткий недобір, що вже говорити про контрактників, яких практично немає. Самі посудіть, кому хочеться платити за навчання у виші, диплом якого нічого не означає. Але ж контрактники завжди були джерелом живих грошей для університету, - розповідає "Апострофу" Валентина, співробітниця ДонНТУ, колись популярного технічного вишу Східної України. - Відсутність грошей призводить до того, що тотально економлять на всьому, починаючи від комунальних послуг, закінчуючи зарплатами персоналу. Доходить буквально до абсурду: в університеті не було звичайних лампочок, а фінансування немає. Звернулися до Міносвіти - потрібні витратні матеріали. Нам порадили поїхати на Жовтневий (мікрорайон у Донецьку, який істотно постраждав від бойових дій, так як примикає до аеропорту, - "Апостроф") і повикручувати лампочки там у зруйнованих будинках".
Якість знань абітурієнтів, які все ж вступають до вишів ОРДЛО, також залишає бажати кращого.
"Справа навіть не в тому, що абітурієнтів немає зовсім, справа в тому, що їхня якість сильно звузилася. Для того щоб виправдати наявність кафедр у вишах, як правило, беруть кого попало, тобто людей, які і не збиралися вчитися, а просто йшли за дипломом, бо він давав певні кар'єрні можливості, - додає Сергій Гармаш. - Крім того, там суттєва проблема з викладацькими кадрами, адже більшість вчених все ж виїхала, а на перші позиції вийшли люди, які при українській владі за рівнем своєї освіти не могли претендувати на якісь високі посади".
Вчений Ігор Козловський, який викладав у Донецькому національному технічному університеті, і зовсім був заарештований бойовиками через "неблагонадійність"
Плюс до всього, зі студентами ведеться потужна пропагандистська робота.
"Безумовно, з дітьми працюють ідеологічно, - каже "Апострофу" вчений-релігієзнавець з Донецька, екс-бранець ДНР Ігор Козловський. - Діти сприймають це по-різному, переважно скептично, але певний вплив є, особливо, якщо не вистачає альтернативної інформації, то це впливає на свідомість".
Тому зовсім не дивно, що бойовики намагаються всіма силами утримати студентський ресурс всередині псевдореспублік.
Боротьба за дітей
Президентський законопроект про спрощений вступ абітурієнтів із окупації в українські виші був зареєстрований у ВР 24 червня, а вже 28 червня ватажок донецьких терористів Денис Пушилін вирішує закрити єдиний працюючий пункт пропуску через лінію розмежування "Оленівка". Офіційна причина - "складна ситуація з COVID-19 на підконтрольній Києву території". Однак закриття КПВВ дивним чином збіглося з тестуванням з української мови та літератури, яке відбулося 30 червня і є обов'язковим для всіх абітурієнтів. Правда, 7 липня КПВВ відкрили, але терміни здачі обов'язкового ЗНО з української вже пройшли.
Водночас 1 липня Пушилін знімає обмеження на виїзд в Росію, де щодня додається по 6-7 тисяч нових заражених коронавірусом.
"Незаконні збройні формування просто використовували статистику з COVID-19 для закриття КПВВ у період проходження ЗНО, - розповідає "Апострофу" директор "Східної правозахисної групи" Віра Ястребова. - Неодноразово нам повідомляли люди, що бойовики їх відкрито запитували на блокпостах: "Куди ви їдете? Вступати? Ну, потім не повертайтеся сюди".
"Ми зареєструвалися на ЗНО з української мови на 30 червня, але у нас забрали можливість його пройти, - розповідає "Апострофу" бабуся випускника з Донецька Ірина. - Тепер будемо реєструватися на додаткову сесію в серпні, але що і як буде - ніхто не знає. Якщо знову не випустять, значить, будемо втрачати рік, а що робити".
Одночасно окупанти вкидають фейк: СБУ спеціально виманює на підконтрольну територію абітурієнтів з окупації, щоб звинуватити їх у сепаратизмі.
"Ми розуміємо, що молоді люди, які піддалися обіцяному вступу, будуть використані представниками СБУ для тиску на родичів", - заявив так званий заступник начальника управління "Народної міліції" ДНР Едуард Басурін.
Навіщо окупанти так нагнітають ситуацію?
Стратегічно - для посилення майбутньої військової експансії на Україну.
Десятирічний хлопець демонструє бойовий пістолет і ніж, Донецьк, 2015 рік
"Освіта молоді входить в єдину стратегію щодо інтеграції жителів ОРДЛО в РФ. Мета - зробити так, щоб якомога менше дітей виїхало з ОРДЛО в Україну. Ніхто цього і не приховує, - пояснює "Апострофу" представник омбудсмена в Луганській і Донецькій області Павло Лисянський. - Йде боротьба за уми молоді. Російська влада розуміє, що її електорат вже старий, і їм потрібно максимально проводити омолодження. Їм потрібні ті люди, які в майбутньому будуть відвойовувати території, а поки спертися особливо нема на кого. Це показали події так званої "російської весни", коли в РФ думали, що вони просто роздадуть зброю і за них масово підуть воювати. Але це не спрацювало. Тому їм потрібні нові люди. Крім того, в самій Росії націоналістичні сили незадоволені тим, що РФ заповнена представниками нацменшин, відповідно, в Кремлі є група впливу, яка виступає за те, що в Росії повинні жити росіяни, а українців вони вважають росіянами і єдиним народом".
У цьому контексті нещодавня заява Путіна про потребу Росії в "припливі нових громадян", "носів російської мови і російської культури" чітко ілюструє ситуацію.
На тактичному рівні план з віддалення молоді Донбасу від України успішно виконується окупантами вже давно.
"Зараз у вишах ОРДЛО пройшли скорочення, в основному гуманітарних факультетів, і такої великої кількості професій і спеціальностей, яка була до війни, ні в Донецьку, ні в Луганську немає. Але дітям дали "альтернативу": так звана освіта у військових корпусах імені Захарченка, куди активно беруть підлітків зі старшої школи, - каже Ястребова. - Росія не вкладає коштів і не підтримує вищу освіту на територіях ОРДЛО. Це спланована акція для проведення соціальної селекції: РФ робить наголос саме на вищій освіті на своїй території, а що стосується робітничих професій, то навчання ним зберігається на місцях в ОРДЛО. Ну, просто це вигідно з економічної точки зору. Політика така: закінчив школу, послухав гімн, а потім виїжджай у Росію".
Слова правозахисниці підтверджуються нещодавньою заявою Леоніда Пасічника.
"Сенс в чому: у нас вся дітвора з вищою освітою, а працювати нікому. Мені важливо, щоб у нас з'явилися в "республіці" робочі спеціальності", - заявив Пасічник.
Під цим соусом у ЛНР затіяли так звану оптимізацію вищої освіти, яка за фактом поставить випускників перед вибором: або з ризиком для безпеки їхати вступати до українських вишів, або без ризику їхати в Росію.
"А Російська Федерація робить все для того, щоб розірвати інтеграцію абітурієнтів із ОРДЛО до вишів України. Наприклад, підписується безліч меморандумів і угод між російськими вишами, ЛНР і ДНР. Росією приймаються програми, які забезпечують фінансування дітей через стипендії. Агресор активно використовує меседж, що Україна не хоче бачити дітей із Донбасу в українських вишах. Через 5-6 років питання з вступом дітей із ОРДЛО у принципі не буде актуальне, якщо не буде інших ефективних процесів реінтеграції", - резюмувала Ястребова.