RU  UA  EN

Пʼятниця, 22 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Суспільство

Смертність зашкалює: як в "ЛДНР" лікують від "корони"

У ОРДЛО ніхто навіть не думає над боротьбою з епідемією

У ОРДЛО ніхто навіть не думає над боротьбою з епідемією Автомобіль швидкої допомоги в Донецьку Фото: Getty images

Ситуація з коронавірусом в ОРДЛО стає катастрофічною. Влада квазі-республік приховують справжні масштаби епідемії, ускладнюючи і без того жахливе становище населення на окупованих територіях. Про те, чому в Луганську і Донецьку лікарні переповнені під зав'язку, а також про те, як "Л-ДНР" виявилися абсолютно безпорадними хоч якось захистити населення, розбирався "Апостроф".

Про те, що на окупованих територіях назріває катастрофа, стало зрозуміло ще навесні. Військова модель управління псевдореспублік розрахована на утримання захопленої території і не передбачає будь-яких реальних додаткових соціальних гарантій. У тому числі про медицину там забули як про явище. Проте, "статистику" захворюваності там ведуть. Втім, схоже, що дані беруть зі стелі. Згідно з заявою "Міністерства охорони здоров'я ЛНР", на території ОРЛО виявлено всього 1290 випадків зараження COVID-19, а так зване "Міністерство охорони здоров'я ДНР" заявляє про 5058 заражених.

Ніякої можливості перевірити "міністерську" інформацію немає. Для того, щоб об'єктивно оцінити ступінь загрози, необхідно масово проводити тестування населення. А цього там не відбувається в принципі. Проте, "Апостроф" має в своєму розпорядженні факти, які свідчать про те, що насправді відбувається на окупованих територіях.

Луганськ. Переповнені лікарні і відмова в госпіталізації

Уже у вересні в Луганській міській багатопрофільній лікарні №7 пацієнти були змушені лежати в коридорі. Поруч, на сходовому майданчику, стоять 5 осіб. На відео чітко чутно, як один з них постійно кашляє, але ніхто не звертає на це уваги.

Через переповненість лікарень луганські доктори почали відмовляти в госпіталізації. Обурена жінка виклала відео, на якому вона вимагає від медперсоналу покласти на стаціонар її батька, який захворів на важку форму пневмонії. За словами автора відео, у чоловіка - двостороння пневмонія і труднощі з диханням. "110 осіб на 40 ліжках, куди його?", - відповідає доктор. Також впадає в очі брак персоналу - прийомом хворих займаються хірург, медбрат і гінеколог.

В цей же час Луганську в поліклініку №12 вибудовуються величезні живі черги на прийом до лікарів. У соціальних мережах відзначають, що подібні черги спостерігаються практично у всіх містах на окупованих територіях.

Черга в поліклініку, Луганськ

За повідомленнями Telegram-каналів, які висвітлюють життя на окупованих територіях, найгірша ситуація в ОРЛО спостерігається в Кришталевому (колишній Красний Луч), Брянці та Кадіївці (колишній Стаханов). Дійшло до того, що влада недореспублік планує повністю закривати міста на в'їзд і виїзд. Раніше подібним чином на карантин закрили селище Слов'яносербськ.

Донецьк. Лікарі без захисту, пацієнти - без ліків і води

У Донецьку, після того як в інфекційних лікарнях закінчилися місця, місцева влада перепрофілювала для потреб хворих COVID-19 пологовий будинок і радісно відзвітувала про це в офіційних релізах. Ось тільки наступного дня лікарі відмовилися виходити на роботу, через те що у них немає захисних костюмів. На відео чутно, як медпрацівниця аргументує свою відмову: "По-перше, я їжджу сюди майже з Горлівки, мені 350 рублів - один день (128 грн - "Апостроф"), а по-друге, нах**й воно мені треба?", - задається питанням жінка.

У цілому, в лікарні скаржаться не лише на дефіцит захисних костюмів, а й на брак персоналу: багато співробітників колишнього пологового будинку відмовилося працювати в таких умовах і написали заяву на звільнення. Привезених захисних костюмів вистачить максимум на добу, не вистачає ліків і навіть води - лікарі докуповують все за свої гроші.

"Ми отримуємо антибіотики, які взагалі недоречні тут", - коментує ситуацію лікар.

Також співробітники пологового будинку скаржаться, що їх ніхто не навчав, як треба лікувати пацієнтів від коронавірусу.

Тим часом один з Telegram-каналів повідомив, що так звані "влади" вирішили виписувати з лікарні людей без проведення ПЛР-тесту, підкріпивши своє повідомлення копією "документа".


Алчевськ. Швидка не приїде

До слова, в інших містах ситуація - не краще. В окупованому Алчевську також скаржаться на брак місць в лікарнях.

Ми зв'язалися з жителем Алчевську, щоб дізнатися про ситуацію в місті. За словами нашого співрозмовника, ситуація в місті складається критична.

"Більше двохсот людей по лікарнях з "пневмонією", огороджені простирадлом, більше сотні лікуються вдома. Жителів попереджають - якщо захворіли, то лежить вдома, пийте таблетки, лікарі до вас не прийдуть. Ліків немає, антибіотики закінчуються", - поділився з журналістом "Апострофу" співрозмовник.

Кадіївська катастрофа

"Апостроф" поспілкувався і з жителем окупованої Кадіївки. За словами нашого співрозмовника, багато жителів з симптомами ГРВІ не хочуть звертатися за допомогою в поліклініку через величезні черги, побоюючись підхопити в черзі коронавірус. Наш співрозмовник, добре обізнаний про роботу компаній, що надають ритуальні послуги, зазначає, що в місті - висока смертність.

"Народ мре як мухи, похоронщики не встигають ховати, зараз людей помирає в п'ять раз більше ніж зазвичай", - розповів журналісту Апострофа співрозмовник.

Причин у такій високій смертності багато. Але одна з найголовніших - це те, що в ОРДЛО ніхто не займається медициною і не думає про потреби місцевого населення. Звідси брак ліжок, кваліфікованого персоналу, устаткування, ліків, і, як результат - висока смертність і епідемія, над якою повністю втрачено контроль.

Виходу немає?

Очевидно, що непідконтрольні території Луганської та Донецької областей виявилися в патовій ситуації, адже єдиною силою, здатною надати хоч якусь допомогу у вигляді ліків, персоналу та обладнання була і залишається Росія. Ось тільки РФ займає 4 місце за кількістю хворих у світі, щодня фіксуючи понад 10 тисяч хворих. Навряд чи з такою важкою ситуацією там будуть згадувати про свої "недореспубліки", адже ні політичної, ні економічної доцільності для Росії в цьому немає.

Як показує соціологія, росіянам давно набридла тема Донбасу. А вкладати матеріальні, фінансові та людські ресурси в окуповані території в умовах аналогічних внутрішніх проблем Росія не буде - своя сорочка ближче до тіла. Тим більше, що пенсіонери, які масово вмирають на окупованих Росією територіях від коронавірусу, не зможуть проголосувати за Путіна або сходити на референдум.

Читайте також