RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство
Погляд

Проблема угорської мови: чи права Україна

Закон про освіту викликав напружені дискусії

Закон про освіту викликав напружені дискусії Міст в Ужгороді Фото: Getty Images

Будучи прикладом хорошої дружби та партнерства, Україна й Угорщина продовжують переживати кризу, що супроводжується взаємною недовірою і ворожими дипломатичними відносинами. Очевидно, що суперечливий закон про освіту викликав численні дискусії на політичному і професійному рівнях. Навряд чи можна сперечатися про те, що громадяни, які проживають в Україні, повинні знати державну мову країни, і що цей закон може розглядатися тільки як перевага для представників національних меншин. Однак втілити закон на практиці виявилося набагато складніше, ніж очікувалося.

На думку Угорщини, знайти вчителів, які могли б вільно володіти українською мовою і викладати нею предмети в угорських школах Закарпатської області, буде дійсно непросто. Це, припускають, призведе до того, що діти будуть погано знайомі з Україною і не зможуть розуміти навчальні предмети. У довгостроковій перспективі це поставить дітей угорців в дуже невигідне становище. Саме тому угорський уряд наполягав на відтермінуванні введення в дію закону до 2023 року.

Венеціанська комісія, тим часом, також зайнялася цим питанням і сформулювала деякі принципи, заявивши, що знання офіційної мови держави є фактором соціальної згуртованості та інтегрованості, й правомірно, щоб держави сприяли вивченню своєї мови та закликали до того, аби державна мова була мовою освіти для всіх. Водночас стосовно національних меншин Асамблея також заявила, що "мова є найважливішим елементом індивідуальної та колективної самобутності": "Для багатьох представників національних меншин мова є одним із основних чинників їх самобутності та ідентифікації".

Читайте також: Нові нюанси: як коронавірус змінить відносини між Угорщиною та Україною

Це свідчить про те, що підтримка України в її рішенні не на 100% одноголосна, а в законі про мову все ж є певні нюанси. Тому необхідно, щоб нинішня влада залишалася інтроспективною щодо власних недоліків. І Україна, і Угорщина зазнають втрат, поки зберігається напруга у відносинах між країнами.

Для подолання цієї конфронтації необхідні складні та нестандартні рішення. Одним з можливих шляхів вирішення цієї проблеми є створення більш масштабного регіонального простору. Погодившись із тим, що Україна і Угорщина є частиною єдиного регіону, налагодження співпраці та збереження загального консенсусу могли б значно розширити можливості обох країн. Це дозволило б контролювати рівень загострення конфлікту. Регіональний контекст може відкрити нові горизонти для обох держав, вивести їх з кругової дискусії і зосередитися тільки на проблемах сьогодення. До повноцінного стратегічного партнерства ще далеко, але нинішню кризу, принаймні, можна подолати.

Читайте також

Хакерська атака на держреєстри України: про які збитки йдеться

Матеріальні збитки від кібератаки Росії на держреєстри України невеликі, але її наслідки можуть виявитися доволі серйозними

"Вовина тисяча" готівкою? Як діє "схема" і як з нею боротися

Перевести в готівку Вовину тисячу можна через схему з поповненням мобільного рахунку, але ця лазівка ​​вже закрита

Монополія на дистрибуцію ліків як шлях до зростання цін

Монополія на фармринку веде до зростання цін на ліки