RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Фiнанси

Пир во время чумы: новые "бюджетные" подарки для Коломойского

Активи олігарха отримають держфінансування

Активи олігарха отримають держфінансування Фото: УНІАН

Кабінет міністрів прийняв постанови про фінансування з держбюджету біатлонного комплексу в Карпатах і аеропорту у Дніпрі. Обидва об'єкти знаходиться в сфері інтересів олігарха Ігоря Коломойського. "Апостроф" з'ясовував, чи випадкові ці рішення уряду.

В Україні побудують сучасний біатлонний комплекс. Зрозуміло, в Карпатах - це найкраще місце в Україні для занять зимовими видами спорту. А, враховуючи, що ніде крім них минулої зими снігу в Україні не було, то, можливо, це на сьогодні - єдине місце для подібних занять.

Саме в Карпатах українські чиновники часів президентства Віктора Януковича хотіли провести зимову Олімпіаду 2022 року. Ця ідея з'явилася в 2010 році, і протягом усього неповного терміну президента-втікача на підготовку до Олімпійських ігор виділялися чималі кошти. Тільки в бюджеті на 2011 рік на ці цілі було передбачено близько 500 мільйонів доларів.

Але в червні 2014 року - в розпал російської агресії проти України - Львів, який був визначений офіційним кандидатом, відмовився від участі в боротьбі за право прийняти Олімпіаду-2022. Можливо і правильно, що відмовився - переможцем конкурсу став Пекін, з яким складно було б змагатися. Та й не зрозуміло поки, чи відбудеться Олімпіада, враховуючи ситуацію з коронавірусом.

Біатлон - річ серйозна

Але Україна не залишає надій на проведення чогось серйозного, що пов'язано з зимовими видами спорту. Так, на засіданні Кабінету міністрів 20 травня було проголосовано постанову про затвердження порядку та умов виділення з держбюджету субвенції на будівництво сучасного біатлонного комплексу.

Субвенція буде надана бюджету міста Яремче Івано-Франківської області - для сільради села Поляниця. Саме в цьому населеному пункті планується побудувати спортивний комплекс.

1 / 1
1 / 1
1 / 1
1 / 1

Як відомо, у квітні Верховна Рада внесла зміни до держбюджету 2020 року. Зміни були обумовлені ситуацією з поширенням коронавірусу і викликаними їм економічними проблемами. Так, прогнозовано було збільшено, хоч і у незначній мірі, фінансування системи охорони здоров'я. При цьому цілим галузям, зокрема, науці, освіті і навіть, як не дивно, медицині, були зрізані мільйони, а, в деяких випадках, і мільярди гривень з низки програм.

До речі, судячи з висловлювань членів уряду, фінансування в повному обсязі на створення 500 тисяч нових робочих місць ще немає.

Але на біатлон гроші знайшлися. Сума у 70 мільйонів гривень досить скромна, але все ж. До того ж, з огляду на те, що Івано-Франківська область входить в число лідерів за кількістю хворих Covid-19, було б логічніше направити ці гроші на їх лікування.

Але справа навіть не в цьому. Найцікавіше - це те, де планується побудувати згаданий біатлонний комплекс. Як було сказано вище, він буде побудований на території Яремчанської міської ради. Конкретно - у селі Поляниця. Так ось, саме там знаходиться найбільший і найвідоміший в Україні гірськолижний курорт "Буковель". А він, як відомо, контролюється олігархом Ігорем Коломойським. Після націоналізації "ПриватБанку" у 2016 році частина курорту, яка була на балансі фінустанови, перейшла у власність держави, а решта активів залишилися у власності бізнесмена. Держава хоче продати свою частину "Буковеля", але поки такі спроби не увінчалися успіхом.

І поки точаться суперечки і тяганина щодо власності курорту, Ігор Коломойський отримує нехай і скромний, але подарунок.

Причому, не один.

Гроші на аеропорт

Також на засіданні 20 травня Кабмін ухвалив ще одну цікаву постанову. Вона стосується порядку використання бюджетних коштів для проектування і будівництва аеродрому міжнародного аеропорту "Дніпропетровськ" (аеропорт зберігає таку назву, незважаючи на нове ім'я міста).

1 / 1
1 / 1
1 / 1

В оновленому держбюджеті витрати на будівельні роботи в аеропорту Дніпра були збережені на рівні 100 мільйонів гривень. Разом з 200 мільйонами гривень, який перейшли з минулого року, держфінансування аеропорту в 2020 році складе 300 мільйонів гривень.

При цьому, загальні витрати держави на аеропорт "Дніпропетровськ" - 3 мільярди гривень, з яких 1,2 мільярда гривень вже виділені.

В аеропорту також буде побудований новий термінал. Його проектом займається група DCH бізнесмена Олександра Ярославського.

Харківський олігарх отримав контроль над аеропортом влітку 2018 року. Однак сама "повітряна гавань", схоже, як і раніше знаходиться у власності структур, близьких до Ігоря Коломойського.

Ще в 2016 році Фонд держмайна ініціював повернення в державну власність аеропорту і авіакомпанії "Дніпроавіа", що базується у ньому - її також контролює Коломойський. Втім суди стали на бік олігарха. 14 травня 2020 року було оприлюднене рішення Верховного суду України, яке поставило крапку в цій суперечці, - аеропорт залишається у Коломойського.

Скромні подарунки

Таким чином, на крайньому засіданні уряду щонайменше два рішення, що передбачають бюджетне фінансування, прийняті в інтересах Ігоря Коломойського. Те, що відповідні об'єкти обтяжені суперечками і судовими позовами, навряд чи сильно хвилює олігарха - на сьогодні, ймовірно, немає жодного пов'язаного з ним активу, який би, так чи інакше, не потрапив у скандал.

Ще два-три тижні тому можна було з упевненістю говорити про те, що позиції Ігоря Коломойського суттєво похитнулися. Приводом для цього було ухвалення скандального законопроекту про неможливість повернення колишнім власникам націоналізованих банків. За замовчуванням, мова йде про "ПриватБанк", який перейшов у власність держави у грудні 2016 року. Після цього олігарх не залишав надій повернути собі цей актив або отримати за нього велику грошову компенсацію.

Остаточно "антиколомойський" закон був ухвалений 13 травня. Це сталося, незважаючи на більш ніж 16 тисяч поданих до нього поправок.

Здавалося б, Коломойський програв, при цьому програв по-крупному. Однак, як писав раніше "Апостроф", схоже, що в якості компенсації за один "ПриватБанк" влада подарує олігархові одразу два банки. Мова - про "Ощадбанк" і намір створити "поштовий" банк на базі держкомпанії "Укрпошта".

Ці рішення Кабміну наводять на думку, що Ігор Коломойський не тільки не втратив, але, навпаки, останнім часом навіть наростив свій вплив.

Читайте також

Без "Зимової єПідтримки": кому з українців не дадуть "Вовину тисячу"

Українці, які перебувають за кордоном чи на окупованих територіях, не отримають Вовину тисячу, але це не точно

Куди інвестувати під час війни: три способи заробітку для простого українця

Для збереження заощаджень та заробітку українцям під час війни найбільше підійдуть відкриття депозиту, купівля держоблігацій та нерухомості

Банківські таємниці "Національного кешбеку": які ризики для українців

Розкриття банківської таємниці учасників програми Національного кешбеку навряд чи становить загрозу, але є ризик злому