Після переходу ПЦУ на новоюліанський календар дати більшості релігійних свят змінилися, і багато українських родин цього року відсвяткували Різдво 25 грудня. Водночас, деякі люди за своїми власними переконаннями залишаються вірними старому календарю – для них Різдвяний Святвечір настав 6 січня, а Різдво – 7 січня. theLime вирішив докладніше розповісти, які традиційні страви приготувати на свято.
Читайте також: Чому Різдво святкують 25 грудня та навіщо Україна перейшла на новий календар.
На святковому столі на Різдво обов'язково мають бути узвар, кутя, хліб, м'ясні страви та квашені овочі. Зі сходженням першої зірки на небі в ніч з 6 на 7 січня завершується піст, а значить, на столі мають бути м'ясні страви.
Традиційно до Різдва в Україні кололи свиню: солили сало, начиняли ковбаси та пекли кров'янку, варили холодець, запікали стегенця.
Тож смак традиційного українського Різдва складається з ароматів печеного м'яса, а також домашньої випічки: хліба, калачів, пирогів, книшів, карачунів.
Перед Різдвом мають бути випечені святкові обрядові хліби, які використовувалися у частині ритуалів, пов'язаних із культом предків.
Із хлібом було прийнято йти в гості - нести вечерю хрещеним батькам. Для дітей це була щорічна мрія, радість та гордість. Вони носили вечерю в перший день Різдва для діда та баби, тітки та дядька, хрещених у спеціальних горщиках-двійнятах. У такому посуді могли бути кутя, компот, пиріжки.
Читайте також: Меню на Різдвяний Святвечір: які 12 традиційних страв мають бути на столі.
Пампушки на молоці
Інгредієнти для опари: молоко (250 мл), цукор (20 г), ванільний цукор (20 г), дріжджі (33 г), борошно (4 ст. л. від загальної кількості).
Інгредієнти для тіста: борошно (470-525 г), жовтки (6 шт.), цукор (20 г), сіль (1 г), вершкове масло (50 г).
Інгредієнти для начинки: халва.
Приготування:
Починаємо з опари. У тепле молоко додаємо цукор, ванільний цукор, борошно та дріжджі. Розмішуємо до однорідності та накриваємо рушником. Відставляємо опару на 15 хвилин у тепле місце.
У великій мисці з'єднуємо жовтки, цукор та м'яке масло. Збиваємо все міксером до однорідності. Додаємо опару та обережно розмішуємо. Поступово додаємо просіяне борошно і замішуємо тісто руками.
Тісто має бути м'яким і трохи прилипати до рук. Не можна його забивати борошном, бо тоді пампушки не вийдуть.
Накриваємо тісто рушником та залишаємо у теплому місці на 1 годину.
Далі поверхню столу і качалку змащуємо олією. На стіл викладаємо тісто і розкочуємо його товщиною приблизно 1-1,5 см. Вирізаємо кружальця і в кожне кружальце кладемо начинку. У мене - халва, але можна викласти різноманітну. Головне, щоб начинка не була рідкою.
Потім скріплюємо краї. Для цього піднімаємо краї догори, як мішечок, і дуже ретельно защипуємо. Потім круговими рухами прокочуємо заготовку між долонями і формуємо пампушку.
Накриваємо їх рушником і даємо "відпочити" приблизно 15 хвилин.
Підігріваємо олію в каструлі. Приблизно температура олії має бути 175°С (можна виміряти кулінарним термометром).
В олію викладаємо пампушку і смажимо її з обох боків. Потім викладаємо на паперові серветки, щоб увібрався зайвий жир.
Повністю охолоджуємо пампушки і лише тоді посипаємо цукровою пудрою.
Переглянути цей допис до Instagram
Читайте також: Традиційна українська страва на Святвечір: як приготувати солодкі пісні пампухи.
Крученики з грибами
Інгредієнти: м'ясо (1 кг), цибуля (1 шт.), морква (1 шт.), печериці (150-200 г), сметана (3 ст. л.), часник (3 зубчики), сіль, перець.
Приготування:
М'ясо промиваємо, нарізаємо, як на відбивні, відбиваємо, солимо і перчимо за смаком.
Обсмажуємо на сковороді з олією нарізану цибулю і натерту моркву. Окремо обсмажуємо подрібнені печериці. Викладаємо на м'ясо начинку та скручуємо. Фіксуємо шпажкою.
Обсмажуємо з обох боків на сковороді до золотистої скоринки. Додаємо сметану з часником і тушкуємо приблизно 10 хвилин.
Переглянути цей допис до Instagram
Читайте також: З якої крупи не варто готувати кутю – не порадує смаком.
Солодкі млинці у сметанному кремі
Інгредієнти для млинців: молоко (500 мл), яйця (5 шт.), борошно (200 г), олія (30 г), цукор (30 г), сіль (0,5 ч. л.).
Інгредієнти для начинки: вишня без кісточок (500 г), крохмаль кукурудзяний (60 г), цукор (150 г).
Інгредієнти для крему: сметана 20% (700 г), цукрова пудра (150 г), ванільний цукор (1 пакетик), загусник для сметани або вершків (1 пакетик).
Приготування:
До яєць додаємо цукор, сіль і добре все перемішуємо. Потім вливаємо молоко, олію і просіюємо борошно - його додаємо в декілька підходів.
Ретельно все перемішуємо, щоб зникли грудочки.
Добре розігріваємо сковороду з олією, виливаємо на неї перший половник. Розподіляємо тісто так, щоб воно покрило всю поверхню тонким шаром. Чекаємо, поки млинець підрум'яниться по краях, потім перевертаємо його на інший бік. Випікаємо ще близько 1-2 хвилин і знімаємо зі сковороди, за бажанням змащуємо вершковим маслом. Проробляємо те саме до тих пір, поки не закінчиться тісто.
Готуємо начинку: в каструлю висипаємо вишню, цукор, крохмаль кукурудзяний і все перемішуємо. Ставимо каструлю з вишнею на слабкий вогонь і проварюємо до загустіння. Потім знімаємо з вогню, накриваємо плівкою в контакт і залишаємо начинку до застигання.
До сметані додаємо цукор, ванільний цукор і загусник. Все змішуємо міксером – крем готовий.
Переглянути цей допис до Instagram
- Читайте також на theLime, як приготувати кутю на Святвечір.
Цікаві новини для вас:
- Як колядувати на Різдво: традиції і тексти 10 найкращих колядок.
- Різдвяні ворожіння: які існують правила і найпопулярніші способи дізнатися про майбутнє.
- Як приготувати різдвяний кекс штолен з цукатами: класичний рецепт.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.