RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

"Спекотна осінь" і тарифний популізм влади: чого боїться Зеленський

Офіс президента намагається запобігти соціальним хвилюванням

Офіс президента намагається запобігти соціальним хвилюванням Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Під час президентської кампанії у Зеленського обіцяли не тільки мир на Донбасі і "посадки" корупціонерів, а й зниження комунальних тарифів. Після перемоги в команді президента Володимир Зеленського сказали, що тарифами повинні займатися уряд і місцева влада, але проблема нікуди не поділася. Навпаки, посилилася настільки, що владі з усіх боків пророкують "спекотну осінь": соціальні і політичні катаклізми на тлі купи системних проблем. Що має намір зробити Офіс президента Зеленського щоб уникнути осіннього струсу, читайте в матеріалі "Апострофа".

"Зниження" тарифу

Офіс президента (ОП) намагається будь-якими засобами уникнути підвищення тарифів і пов'язаного з цим соціального невдоволення. Нехай навіть ціною непродуманих і шкідливих для економіки і енергетичного сектора рішень.

Рішенням Кабміну, з 1 жовтня знизиться це на на електроенергію, але лише для тих побутових споживачів, які витрачають не більше 250 кіловат-годин на місяць. Вартість електрики для таких домогосподарств, складе 1,44 гривні за кіловат-годину. Решта споживачів заплатить за послугу за старим тарифом, що становить 1,68 гривні. Згідно з новими правилами, ціна буде однаковою на все кіловати, а не тільки ті, що перевищують норму в 250 кіловат-годин. Документом зафіксована така вартість електроенергії для населення до 30 квітня 2022 року включно.

В експертному середовищі вже розкритикували урядове рішення, зазначивши, що за "зниження" тарифу в результаті заплатить малий і середній бізнес.

Зазначене "зниження" вартості - популізм в чистому вигляді, пояснив у розмові з "Апострофом" експерт з енергетичних питань Валентин Землянський. Економічно обгрунтований варіант зниження тарифу - кардинальна зміна системи функціонування ринку в цілому.

"У такому випадку гравці ринку перестають генерувати збитки. Особливо ті, на кого покладено соціальні зобов'язання - Енергоатом, Укренерго, Укргідроенерго і інші. В іншому випадку ви знижуєте вартість. Але і тут зниження умовне. Адже ми пам'ятаємо, що спершу пільговий тариф був 90 копійок за кіловат, а не 1,44 гривні. При цьому зростання заборгованості між учасниками ринку триває", - пояснив Валентин Землянський.

Страхи Банковій

З огляду на те, що Кабмін знаходиться під контролем Офісу президента, а прем'єра Дениса Шмигаля позаочі називають "заступником" глави ОП Андрія Єрмака, рішення по тарифам має виключно політичну природу. Основним ініціатором рішення, скоріше за все, є саме Банкова.

Як відзначають спостерігачі, подібні рішення продиктовані спробами влади всіма доступними засобами нівелювати протестні настрої.

"Офіс президента не просто готується до можливих соціальних хвилювань, а намагається зробити так, щоб їх не було зовсім. Йдуть перестановки в МВС і паралельно робота (СБУ - "Апостроф") по Нацкорпусу. Восени тема комунальних тарифів знову стане актуальною. Влада намагаються не підвищувати "комунальну планку". Майбутній осінній сезон стане свого роду лакмусовим папірцем для ОП і його опонентів. Буде видно, чи пішли опозиціонери на домовленості з Банковою і який їхній реальний вплив на протестну публіку", - розповів "Апострофу" глава Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

Протест активістів "Нацкорпуса" на БанковійФото: Апостроф / Роман Пєтушков

Чи вийде утримати ситуацію за рахунок популістських рішень - велике питання. Останні опитування вказують на зниження рейтингу Володимира Зеленського. За даними Центру Разумкова, близько половини співгромадян не хочуть, щоб Володимир Зеленський висувався на другий термін. Втім, про наступний електоральний похід чинного глави держави докладніше буде сказано нижче.

Але на думку експертів, на тлі внутрішніх і зовнішньополітичних проблем подальше падіння президентського рейтингу неминуче.

Тінь дострокових виборів

Згідно з інформаційними витокам з ОП, в президентській канцелярії, бачачи негативну тенденцію, не виключає проведення дострокових виборів.

"За моєю інформацією Банкова серйозно розглядає сценарій з достроковими президентськими виборів на цю осінь як базовий план для своїх дій. Наші джерела в Офісі президента оцінюють ймовірність такого сценарію - 70/30. Всі розуміють, що "вікно можливостей" безпроблемно переобратися закриється взимку - магія швидких рішень почне розсіюватися, конфлікти на всіх фронтах збільшуватися, а у людей "холодник" стане важливішим за "телевізор", - стверджує шеф-редактор видання "Хвиля", політичний експерт Юрій Романенко.

Тепер, каже експерт, Банковій необхідно вирішити два завдання: "красиво" юридично оформити необхідність дострокового переобрання і зачистити поле від діючих конкурентів.

Екс-президент Петро Порошенко, що вважає себе лідером опозиції, Банковій зараз точно не конкурент. У колишнього "гаранта" занадто високий антирейтинг, щоб знову претендувати на президентську булаву. В результаті Офіс президента намагається послабити київського мера Віталія Кличка.

"За нинішніх рейтингів влади і рівня довіри до неї йти на дострокові вибори - небезпечна авантюра. Причому, небезпечна для Офісу Володимира Зеленського. Радісні соціологи дають керівництву країни рейтинг довіри в 35% і більше, але це - лише красива картинка. Реальний рейтинг довіри до главі держави коливається в межах 20-22%. Коли у тебе такі показники, йти на дострокові вибори вельми ризиковано. У такій ситуації необхідно показати виборцям ефектні результати: зовнішньополітичні досягнення, гучні викриття і посадки цілого "дивізіону" лиходіїв. Поки нічого такого не передбачається", - говорить "Апострофу" політичний експерт, керівник соціологічної служби" Український барометр "Віктор Небоженко.

Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Ще більш "хитрий план"?

Народний депутат Гео Лерос, вигнаний з "Слуги народу", в одній з недавніх інтерв'ю обмовився, що в надрах ОП визрів план кардинальної конституційної реформи. Він передбачає ліквідацію поста президента, перехід на парламентську республіку, в якій Володимир Зеленський нібито має намір стати "вічним" прем'єром з широкими повноваженнями.

Пан Лерос, будучи епатажним політиком, може перебільшувати; але, дивлячись на прагнення "слуг народу" вибудувати жорстку вертикаль, його версія не виглядає зовсім вже фантастичною. Тим більше, коли лідер парламентської фракції СН і діджей-любитель Давид Арахамія публічно захоплюється політикою Компартії Китаю, можна зробити висновок, що верхівці "слуг" подобається однопартійна модель з елементами диктатури.

Як відзначають спостерігачі, "зеленій команді" хочеться керувати державою без оглядки на інші політичні групи, але вони не знають, що робити з глобальними проблемами: війною, корупцією, бідністю і тарифами.

"Влада звикла діяти в стилі "вічного експромту" і красивої картинки. Але експромти не можуть тривати нескінченно. Вони (Офіс президента - "Апостроф") в розгубленості, тому що не знають, як управляти країною і економікою далі. "Зверху" не здатні вирішувати глобальні проблеми, а "знизу" з боку суспільства - накопичується втома. Будь-який ексцес може стати тригером дестабілізації. Це можуть бути тарифи, невдалі політичні рішення або "Врадіївка №2" - інцидент за участю силовиків, який спровокує протести", - говорить Віктор Небоженко.

У Володимира Зеленського є можливість "вирулити" з ситуації. За умови, якщо глава держави кардинально перегляне кадрову політику в ОП, а також перестане довіряти штатним "фахівцям", які захищають його від незручної інформації. Інакше вони, затягнувши президента на дострокові вибори, приведуть Володимира Зеленського до поразки.

Читайте також

Новини партнерів