З приводу того, чи припустима в українській літературній мові форма слова "вибачаюсь", існує дві кардинально протилежні думки.
Про це пишуть у спільноті "Чиста мова".
Читайте: Ніяких пішли і давайте: як чемно звертатися до людини українською з проханням
Скажімо, одні мовознавці вважають це слово недоречним, оскільки частка "-ся" виражає зворотність дії, а отже, кажучи "я вибачаюсь", людина нібито вибачає сама себе. Вони пропонують казати "пробачте мені", "вибачте", "перепрошую", "даруйте".
У свою чергу інші мовознавці зауважують на це, що частка "-ся" не завжди означає "себе", як приклад наводячи слова "сміюся", "боюся" тощо. До того ж слово "вибачатись" — це скорочена форма від ширшого звороту вибачатися перед кимось. У процесі спілкування форму "я вибачаюсь перед вами" скоротили до "я вибачаюсь".
Нагадаємо, раніше "Апостроф" розповідав, чи є слово "пилосос" русизмом і які є аналоги в українській мові.
"Апостроф" запустив рубрику "Говоримо українською правильно", де ми будемо проводити лагідну українізацію: пояснювати випадки застосування правопису, мовних норм, публікувати цікавинки про мову. Робимо це для того, щоб в нашій країні з кожним днем ставало більше україномовних українців, а наша солов’їна мова лунала звідусіль!
- Вас може зацікавити:
"Військовий" чи "воєнний": коли і як правильно вживати ці слова
"Біля" чи "близько"? Як правильно сказати українською про приблизну кількість часу
Як на українську перекласти слово "пододеяльник": правильні замінники