RU  UA

Четвер, 27 лютого
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
24.20

Ліга Європи 2019/20: усі новості, результати, відео

Назад в клуб відсталих країн: коли економіка України здійснить прорив

Єдиним позитивом в економіці країни стала стабільність банківського сектору

Єдиним позитивом в економіці країни стала стабільність банківського сектору Фото: Апостроф / Колаж

Економічна ситуація в Україні поліпшується, однак про прорив, який співвітчизникам обіцяє уряд, говорити поки не доводиться. Зростання економіки в 2019 році, як очікується, буде зафіксовано на скромному рівні близько 3%, чого недостатньо для великих звершень. Особливе занепокоєння викликає промислове виробництво, яке неухильно скорочується з середини минулого року. При цьому головним і чи не єдиним позитивом у економіці країни стала стабільність банківського сектору.

У 2019 інфляція в Україні становила 4,1%, уповільнившись до шестирічного мінімуму. Нагадаємо, в 2018 році ціни зросли на 9,8%, а в 2017 році - на цілих 13,7% (що вже казати про інфляцію 2015 року на рівні 43,3%). Тому результат минулого року, безумовно, є великим успіхом. У 2020 році зростання цін, ймовірно, ще більше сповільниться і, за даними співрозмовників "Апострофа" у фінансових колах, може становити близько 3%.

Даних статистики щодо зростання ВВП у 2019 році ще немає, але експертний консенсус-прогноз дає цифру на рівні 3%. Результат не найгірший, але цілком скромний, адже нашій країні для реального прориву, який обіцяє уряд, потрібно не менше 5%, а бажано ще більше.

Рух по інерції

"У 2019 році нічого принципово не змінювалося, - сказав у коментарі виданню експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Єгор Киян. - Потім відбулася зміна влади, яка за вдалим збігом обставин на економічному розвитку негативно не позначилася. Таким чином, економіка розвивалася по накатаній, я б сказав, у відносно пасивному режимі, без поштовхів, запусків певних драйверів, стимулів".

У минулому році спостерігалося характерне для останнього часу так зване стагнаційне зростання, яке, швидше за все, буде на рівні 2,8-3,2%. "При цьому зростання у нас відбувається більше номінальне, ніж реальне, оскільки його значним фактором є інфляційні процеси", - сказав Киян, додавши, що для якісних змін необхідно, щоб зростання ВВП випереджало динаміку інфляції, але поки все відбувається навпаки.

Глава Комітету економістів України Андрій Новак ще більш категоричний в оцінках: "Якщо в політиці 2019 рік став роком прориву, оскільки кардинально змінилася політична еліта, що в будь-якому випадку корисно, то в економіці - це рік провалу". У розмові з "Апострофом" він зазначив, що в минулому році скоротився приплив в Україну прямих іноземних інвестицій - якщо в 2018 році в країну зайшло близько 2,4 мільярда доларів, то в 2019-му - трохи більше 2 мільярдів доларів. "Для такої економіки, як наша, це можна вважати, що прямих іноземних інвестицій практично немає. А якщо врахувати, що з цих 2 мільярдів з невеликим близько 1,6 мільярди доларів - інвестиції з офшорних країн, тобто гроші наших же фінансово-промислових груп, то реальних іноземних інвестицій було приблизно півмільярда. А динаміка іноземних інвестицій найбільш об'єктивно характеризує стан економіки та її перспективи", - пояснив Андрій Новак.

Новак також нагадав, що в кінці 2019 року припинилися виплати за всіма статтями доходів держбюджету, крім захищених, і це, на його думку, об'єктивна характеристика стану державних фінансів.

Припинилися виплати за всіма статтями доходів держбюджетуФото: pixabay.com

Але найбільше занепокоєння викликає стан промисловості, в якій спостерігається глибокий спад. "Якщо аграрний сектор розвивається, то промисловість, особливо важка, демонструє занепад", - говорить Єгор Киян, додаючи, що ситуація в промисловості є одним з головних негативів економічного розвитку 2019 року.

"Ми остаточно перетворюємося в аграрну країну, - в свою чергу зазначає Андрій Новак. - А аграрні країни мають одну характерну рису - це бідні країни. У 2019 році аграрний сектор показав зростання, і це добре, але падіння промисловості нас відкидає назад у клуб відсталих країн".

Кровоносна система економіки

На цьому тлі досить виграшно виглядає вітчизняний банківський сектор. "Банківська система є ключовим фактором економічного розвитку, тому що становить собою венозну систему економіки, через яку розподіляються гроші, запускається виробництво, кредитування бізнесу", - говорить Єгор Киян. За його словами, останнім часом банки, в цілому, змогли адаптуватися до нових умов, виробити стратегії, зафіксувати певний курс, і під контролем Національного банку України (НБУ) змогли продемонструвати дохідність. Експерт також зазначив, що багато в чому завдяки діям регулятора, який ввів для фінустанов нові нормативи і жорстко контролює їх виконання, повторення ситуації з "банкопадом", як це було в 2015 році, зараз зведено до мінімуму.

Наприкінці грудня 2019 року НБУ оприлюднив результати оцінки стійкості вітчизняних банків, яка пов'язана, в першу чергу, з якістю активів фінустанов. У межах оцінювання для найбільших банків були також проведені стрес-тести. У 2019 році його проходили 29 банків, на які припадає понад 90% активів всієї банківської системи країни.

За даними регулятора, найгірші результати показали російські банки, що пов'язано з тим, що вони поступово згортають свою діяльність в нашій країні (нагадаємо, що з березня 2017 року щодо дочірніх структур російських банків із держкапіталом в Україні діють санкції). "Другий рік поспіль успішно пройшли стрес-тест 9 банків. Більшість із них - з іноземним капіталом, а також державні ПриватБанк і Укргазбанк. Також згідно з результатами стрес-тестів не потребують капіталу ПУМБ (Перший український міжнародний банк) і Альфа-Банк, - йдеться в повідомленні Нацбанку.

Згоріле відділення "Сбербанку Росії" у центрі Львова, 2017 рікФото: unian

У своєму звіті про фінансову стабільність НБУ в грудні 2019 року констатував, що вітчизняні банки достатньо капіталізовані і прибуткові в поточних макроекономічних умовах. "Стійкість сектору до системних ризиків також зростає. Результати стрес-тестів в цілому підтвердили, що за базовим сценарієм банки не стикаються з труднощами", - наголошується у звіті.

Було б здоров'я

Експерти МЦПД провели власне дослідження, в рамках якого оцінили фінансове здоров'я українських банків на кінець 2019 року (зараз завершується робота над узагальненням результатів цього дослідження, з якими "Апостроф" зміг попередньо ознайомитися). Серед найбільших фінустанов, згідно з рейтингом експертного центру, ТОП-5 виглядає наступним чином:

1. ПриватБанк.

2. Укрсиббанк.

3. Райффайзен Банк Аваль.

4. Укрексімбанк.

5. Альфа-Банк.

"2019 рік був показовим, - вважає експерт МЦПД Єгор Киян. - Навіть незважаючи на всі спекуляції навколо ПриватБанку (колишні власники вимагають повернути їм націоналізований у 2016 році банк, - "Апостроф"), з ним нічого не сталося, його діяльність характеризувалася незалежною політикою, і навіть було продемонстровано деяке зростання. Також у банківському секторі відбувалися процеси щодо злиття і поглинання. Мова про Альфа-Банк, який поглинув Укрсоцбанк. Тобто такі значущі події, які могли вплинути (на весь сектор), так як це - системоутворючі банки, і будь-яке неправильне рішення керівництва цих банків могло зачепити всю банківську систему і повалити її "ефектом доміно". Тим не менш, все пройшло успішно завдяки менеджменту цих банків і нагляду зі сторони НБУ, і вся банківська система змогла продемонструвати стійкість і зростання" .

Новости партнеров

‡авантаженнЯ...

Читайте також

Українцям краще підготуватися до скорого сюрпризу від "Нафтогазу" - Валентин Землянський

Якою буде ціна на газ для населення і скільки мільйонів доларів отримує глава Нафтогазу - читайте в інтерв'ю Валентина Землянського

"Чорний лебідь" коронавірусу: чи призведе смертельна пандемія до світової кризи

Пандемія коронавірусу в Китаї може викликати світову фінансову кризу, яка позначиться і на Україні

Чому ФОПам хочуть заборонити витрачати зароблені гроші

Влада вважає, що необхідно боротися з тіньовою економікою, і для цього істотно обмежила можливості використовувати зароблені гроші фізичним особам-підприємцям