Кавказька кухня дуже шанобливо ставиться до кизилу, а кизиловий соус дуже популярний у Грузії. Він має тонкий і приємний аромат і смак з легкою кислинкою, тож завжди має попит до смаженого м'яса. Також цю гостру заправку подають до птиці, але він складає гармонійну пару і з рибою, картоплею та макаронами.
Власним рецептом кизилового соусу на зиму поділився шеф-кухар Сергій Джуренко на своїму сайті.
Читайте також: Баклажанна ікра по-грузинськи - до рецепту входить особливий інгредієнт.
Основним інгредієнтом соусу є, звичайно, сам кизил, який є дуже корисною ягодою. Ягоди кизилу настільки цілющі, що на Кавказі його називають могутнім доктором.
Навіть Гомер у своїх творах згадує ці червоні довгасті ягоди з кісточкою, говорячи, що вони обернулися з їжі для свиней на їжу для сімей. Плоди кизилу не тільки смачні, але й дуже корисні, багаті на поживні речовини. У свіжому вигляді ягоди є чудовим джерелом фруктози, мінералів та вітаміну С.
Перед приготуванням кизилового соусу упевніться, що відібрали всі зіпсовані, зморщені та недозрілі плоди, щоб вони не зіпсували смаку та зовнішній вигляд кизилового соусу.
Інгредієнти
- Кизил - 500 г
- Часник 4-5 зубчиків
- Гострий перець чилі - 1-2 шт
- Приправа «Хмелі-сунелі» - 10 г
- Свіжі кінза, кріп і м'ята - пучок
- Винний оцет - за смаком
- Оливкова олія - 1 ст. л.
- Сіль, цукор - за смаком
Читайте також: Сира аджика з перцем чилі - пекучий рецепт від Лізи Глінської.
Як приготувати кизиловий соус
Кизил перебираємо і відокремлюємо зіпсовані плоди, також не варто використовувати недозрілий кизил, інакше соус вийде кислим і грубим.
Промиті плоди кизилу висипаємо в каструлю або казан, заливаємо холодною водою, щоб вода злегка покрила кизил.
Доводимо до кипіння і варимо кизил слабкому вогні 15 хв. Важливо щоб вода не кипіла, а було дуже слабке кипіння.
Поки вариться кизил, миємо і подрібнюємо всю зелень: чим дрібніше, тим краще.
Очищений від насіння і плодоніжок гострий перець, очищений часник — треба дрібно нарубати ножем, але щоб виділялися шматочки. Додати 0.5 ч. л. солі, 1 ч. л. цукру, хмелі-сунелі і, якщо кизил перезрілий і солодкий, долити 0.5 ст. л. винного оцту. Перемішати.
Читайте також: Аджика з хроном без варіння: надовго на столі не затримається.
Коли кизил зварився, рідину треба злити в окрему посудину, плоди кизилу трохи остудити і перебрати плоди руками, відділяючи кісточки. Важливо щоб жодна кісточка не потрапила в соус.
М'якоть кизилу дрібно рубаємо ножем, практично до стану пюре. Змішуємо кизилове пюре з пряною заправкою і додаємо 1 ст. л. оливкової олії.
Після цього всю суміш виливаємо в каструлю, додаємо рідину, що залишилася після варіння кизилу, і доводимо до кипіння. Консистенція соусу з кизилу повинна нагадувати густу домашню сметану. Варити соус на слабкому вогні слід 10 хвилин.
Невеликі баночки простерилізуємо окропом, наливаємо в них ще киплячий соус і закриваємо кришкою. Дуже зручно використовувати невеликі — 150 г баночки з кришками.
Соус в таких банках зберігається в холодильнику дуже довго і не псується. Він чудово поєднується з м'ясом і рибою. Та й сам по собі, просто намазаний на лаваш, він дуже смачний. Дуже смачно виходить м'ясо мариноване в такому соусі.
- Раніше ми розповіли, як приготувати малосольні помідори за добу.
- Читайте також на theLime, як приготувати аджику з яблуками без оцту.
Цікаві новини для вас: