В Україні стартує державна програма щодо виділення грошей на вивчення англійської мови. На підтримку законопроекту про застосування в Україні англійської мови Міністерство цифрової інформації запустило національну програму Future Perfect, яка має на меті популяризацію вивчення англійської мови. Передбачається, що популяризуватимуть, зокрема, й гривнею: для тих українців, хто захоче вивчати мову Шекспіра, уряд готує грошову допомогу у форматі "єПідтримки". Наскільки актуальна під час війни ця нова урядова витівка, і у скільки вона може обійтися бюджету – з'ясовував "Апостроф".
Безкоштовний сир
Слід зазначити, що законопроект №9432 "Про застосування англійської мови в Україні" був поданий до Верховної Ради як невідкладний ще 28 червня, але досі не дійшов навіть до першого читання та перебуває на розгляді у парламентських комітетах. При цьому документ уже встиг наробити багато галасу. Зокрема, одне з його положень, яке передбачало скасувати дублювання англомовних фільмів українською мовою, було визнано неконституційним.
Читайте=: На шляху до ЄС: що робить Україна для досягнення мети
І ось, не чекаючи на ухвалення документу, Мінцифри вирішило проявити ініціативу, запустивши 1 листопада на підтримку законопроекту програму Future Perfect, для популяризації англійської мови. В принципі, справа непогана – у наш час знати англійську нікому не завадить. Але, з іншого боку, навіщо тут державне втручання?
Але так чи інакше програмою Future Perfect вже визначено дві онлайн-платформи для вивчення англійської мови: це Empower, розробка Кембриджського університету та українська платформа для вивчення мов Promova. Чому саме вони - не зовсім зрозуміло. У світі є маса безкоштовних онлайн-платформ для вивчення англійської, але обрані Мінцифрою ресурси до найпопулярніших не входять.
"З найвідоміших можу назвати Drops, Busuu, Duolingo, LingApp, LingQ, UTalk, Mondly тощо", – розповідає "Апострофу" виконавчий директор мовної школи Speak Well Ірина Кравчук.
Втім, кембриджська розробка Empower безкоштовна для всіх українських вишів, а українська платформа для вивчення мов Promova вже відкрила безкоштовний преміум-доступ для українців на три роки (треба лише у додатку "Дія" підтвердити громадянство). До речі, місячна преміум-підписка у додатку для вивчення мов Promova коштує $60.
"Для нас це не комерційна ініціатива. Станом на жовтень українці становлять лише двадцяту частину всіх користувачів – вони завантажили додаток 500 тисяч разів. Ми дійсно прагнемо допомогти українцям вивчити англійську, щоб вони могли поділитися своїми знаннями, досвідом та ідеями зі світом", – каже CEO та співзасновник Promova Андрій Скрипник.
Мовна стимуляція
З онлайн-платформами все більш-менш зрозуміло – вони декларують, що надаватимуть свої послуги безкоштовно. Хоча нічого безкоштовного не буває. Це як із нашою безкоштовною медициною для простих громадян – за послуги зрештою все одно платить держава. А, за словами Ірини Кравчук, середня вартість мовного курсу (зазвичай це чотири місяці, заняття двічі на тиждень) зараз становить близько 6 тисяч гривень.
Але, припустімо – нехай фінансові витрати мовні онлайн-платформи справді братимуть на себе. З іміджевих (а у випадку з Promova – і патріотичних) міркувань. Однак виникає питання – а як будуть справи з грошовою стимуляцією вивчення англійської мови?
Як сказав на презентації Future Perfect Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, для реалізації програми знадобиться від сотень тисяч до мільйона доларів.
"Для всіх українців готуємо у форматі "єПідтримки" грошову допомогу для вивчення англійської. Схожий проект реалізували з "ковідними" сертифікатами, коли українці купували книги, ходили до спортзалів. Цей досвід використовуємо, щоб українці активніше вивчали мови", - пояснив міністр.
З огляду на те, що у своїх мовних ініціативах Михайло Федоров орієнтується на "ковідні" виплати, які становили 1 тисячу гривень, а українських користувачів Promova – щонайменше півмільйона осіб, то не важко підрахувати, що грошова стимуляція вивчення англійської мови може становити близько 500 мільйонів гривень.
На запитання: який передбачається розмір грошової допомоги, які джерела фінансування (якщо з бюджету – чи не краще витратити ці кошти на армію?), і який планується механізм виплат – одразу під час реєстрації на онлайн-платформі або після проходження певного курсу – у Мінцифри чітко відповісти не змогли.
"Це лише перший крок. Ми тільки показали, як це можна робити. Про подробиці та деталі передчасно говорити, оскільки ще немає механізму. Все це вирішуватиметься наступного року, але точні терміни ще не відомі", - каже "Апострофу" комунікаційний менеджер заступника міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Кіліна Бішера.
Одним словом, звідки з'являться гроші на мовну стимуляцію, поки що зовсім не ясно. До речі, за словами Ірини Кравчук, доплата за вивчення мов ніколи не була нормальним стимулом.
"Найкращі результати – коли людина мотивована, і сама оплачує курси. А наскільки я знаю щодо безкоштовних курсів, після початку війни їх багато з'явилося, то там закінчувало 2% тих, хто на початку записувався", – розповідає виконавчий директор мовної школи Speak Well.
Загалом ініціатива Міністерства цифрової трансформації виглядає досить сумнівною. І абсолютно не своєчасною.
"Все, що зараз не стосується військових витрат і армії – не повинно ініціюватися урядом. Є завдання важливіші, є пріоритети, – каже "Апострофу" політолог Тарас Загородній. – Навіть якщо гроші будуть не бюджетні, а від спонсорів, міжнародних організацій, то на просування програми будуть потрібні люди, буде задіяний апарат чиновників. Так скоротіть їх, якщо їм нічим більше зайнятися".
Читайте: У Байдена серйозно стурбовані корупцією в Україні: що кажуть секретні документи